Glavno pitanje u ove ljetne mjesece je kako se riješiti stršljena? Zrelo voće, veći broj drugih insekata, ostavljena hrana – ono je što privlači stršljene. Ovi kukci iz porodice osa često se ugnijezde ispod nadstrešnica, na tavanima, u fasadi, dimnjacima ili u šupljem drveću i zapuštenim područjima i tek onda prave probleme. Radijus kretanja stršljena u potrazi za hranom je oko 1,5 do 2 km od gnijezda. Iz jednog gnijezda od proljeća do jeseni može se razviti do 700 stršljena.
Kako se riješiti stršljena kada poljoprivrednici koji rade u voćnjacima ili poljima te oni koji imaju kuće u prirodi, najčešće se susreću s ovim insektom koji nema prirodnih neprijatelja. Ondje u voćnjacima prave veliku štetu, posebno na kruškama i grožđu gdje mogu isisati sav rod. No, često se stršljenovi ugnijezde i u urbanim sredinama, a dokaz tome je dolje potpisana. Naime, već treću godinu u fasadi zgrade imamo gnijezdo stršljena koji nam dolaze na balkon, a često ulaze i u kuću.
Treba ipak znati da i ovi opasni kukci od čijeg uboda osoba može umrijeti, ovisno o tome je li alergična i na kojem mjestu tijela je ubodena, ipak imaju svoje važno mjesto u prirodi. Naime, osim što sišu sokove drveća i voća, stršljeni love druge insekte kako bi nahranili svoje ličinke.
Borba sa stršljenima može biti teška i dugotrajna. Ljudi se svega sjete pa se u svojim akcijama dovedu u još veću opasnost. Naime, ima onih koji nesmotreno pale gnijezda. Tražeći recept kako ih se riješiti, naišla sam na priču o čovjeku koji je koristio običan dezodorans kao brener (plamenik) te krenuo paliti gnijezdo. Stršljeni su se strašno uzbunili, izboli ga. Više se ne sjećam je li preživio i je li mu kuća ostala čitava. No, paljenje gnijezda stršljena je najopasnija mjera koju možete poduzeti. Zapravo, najsigurnije je zvati stručnu službu.
Također, ništa nećete učiniti ako u gnijezdo usmjerite mlaz vode pod jakim pritiskom. Samo ćete ih uzbuniti, a s gnijezdom se ništa neće dogoditi.
U slučaju da gnijezdo pronađete zimi, možete ga slobodno ukloniti jer je tada napušteno.
Klopka od plastične boce i soka
Na internetu ćete naći mnoge savjete o uništavanju stršljena, a najučinkovitiji način je i najjednostavniji. Postavljanje klopki koje možete izraditi sami.
Za klopku vam je potrebna dvolitrena plastična boca, voćni sok, ocat, vino ili pivo. Nećete pogriješiti ako u tekućinu dodate malo šećera, ali i komadić, dva, sirovog mesa ili čak ostatke hrane za pse ili mačke. Gornju trećinu boce prerežite, tako da dobijete lijevak. U trećinu odrezanog dijela boce sipajte tekućinu koja će ih privući te “zaklopite” gornjim dijelom boce tako da je njezino grlo unutra, u donjem dijelu. Zalijepite rubove boce ljepljivom trakom. Stršljene će privući ovi mirisi, ući će, ali neće moći izaći te će se utopiti. Budite bez brige, pčele ovaj miris ne privlači.